"De oorlog zal niet het laatste woord hebben": een kroniek van de christelijke gemeenschap van Gaza
10 Maart 2026
De documentaire "De oorlog zal niet het laatste woord hebben", die door KTO Katholieke Televisie werd geproduceerd, volgt het leven van christelijke gemeenschappen in de Gazastrook, in Jenin en in Taybeh, dit tijdens de recente oorlog in Gaza. Dit doen ze aan de hand van getuigenissen van degenen die ter plaatse zijn gebleven, maar ook van leden van de gemeenschap die nu buiten Gaza wonen.
De kijker wordt ondergedompeld in een landschap van verwoesting, waar de gevolgen van geweld en kwaad op de gezichten te lezen staat en in de stemmen kunnen herkend worden. Midden dit verwoeste landschap staat echter de Kerk van de Heilige Familie, die zowel een toevluchtsoord als een plek van leven is geworden. Het is een plek waar het brood wordt gedeeld, waar kinderen samenkomen en waar het gebed koppig boven de rook van de verwoesting opstijgt.
Aan de hand van getuigenissen van de geestelijkheid laat de documentaire zien dat de kerk nog steeds in de regio aanwezig is en hoe christelijke gemeenschappen met de huidige omstandigheden omgaan.
De film weerspiegelt ook de bredere roeping van de Kerk in het Heilig Land, in het bijzonder in tijden van crisis. Men laat de kijker zien hoe de geloofsbeleving, de steun van de gemeenschap en het liturgische leven, ondanks de zich omringende moeilijkheden, voor veel gelovigen centrale elementen van het dagelijks leven zijn gebleven.
Een van de centrale figuren in de documentaire is Pater Gabriel Romanelli, die aanwezigheid boven veiligheid verkiest, loyaliteit boven het vluchten. Zijn woorden zijn eenvoudig maar vol betekenis. “Bij je eigen volk blijven is het Evangelie in zijn meest concrete vorm belichamen.” De documentaire vermeldt ook de oproepen van Paus Franciscus en de pastorale bezoeken van Kardinaal Pierbattista Pizzaballa, Latijns Patriarch van Jeruzalem, die de gemeenschap begeleidt en steunt.
Tot slot biedt de film geen naïef optimisme of politieke oplossingen, maar een vorm van theologische uitdaging. Oorlog kan de aarde verwoesten, maar heeft niet het laatste woord. De documentaire eindigt met gelovigen die een hymne zingen: “Liefde doet harten herleven, liefde dooft de vlammen van de oorlog... Samen lopen we hand in hand het leven tegemoet.”
Bron : Latin Patriarchate of Jerusalem / lpj.org
Foto: © Latin Patriarchate of Jerusalem / lpj.org
Vertaling : Luk & Karien De Staercke-Audoore
© Belgische Landscommanderij - Ridderorde van het Heilig Graf van Jeruzalem