Witte Paters: tussen missie, dialoog en aanwezigheid in Jeruzalem
25 November 2025
Een parcours van geloof, missie en geschiedenis.
Fr. Giuseppe Gaffurini, Overste van de communauteit van de Basiliek van het Heilig Graf, ontmoette Pater Frans Bouwen om het met hem even te hebben over de geschiedenis van de Congregatie van de Witte Paters. Deze werd opgericht door Kardinaal Lavigerie en heeft sinds haar ontstaan de spiritualiteit, de dialoog en een concrete aanwezigheid op de meest iconische plekken ter wereld verenigd.
P. FRANS BOUWEN, m.afr.
Communauteit van de Witte Paters
Wij – dit waren de eerste missionarissen – kwamen hier in 1878 aan zonder dat de Kerk van Jeruzalem ons daarom had gevraagd. Frankrijk had in 1856 van de Ottomaanse regering de Sint-Annakerk gekregen en ging vervolgens op zoek naar een congregatie die daar een aanwezigheid zou garanderen en voor de kerk zou zorgen. Voor de Witte Paters was het Heilig Land een jeugdliefde, ja zelfs de eerste liefde nog vóór Afrika.
Het is een verhaal dat niet tot het verleden beperkt blijft maar evengoed over het heden spreekt, over hun toewijding en over het getuigenis dat ze blijven afleggen.
P. FRANS BOUWEN, m.afr.
Communauteit van de Witte Paters
Van meet af aan hechtte de congregatie dan ook veel belang aan het respecteren van de Oosterse liturgieën. Een ander essentieel aspect van de missie van de Witte Paters in Afrika betrof de opleiding van de geestelijkheid. Zo kwamen zij ertoe in 1882 toestemming te geven om hier een Grieks-katholiek seminarie op te richten.
Een aanwezigheid die met de tijd echter is verminderd.
P. FRANS BOUWEN, m.afr.
Communauteit van de Witte Paters
Maar de koers is niet veel veranderd. De visie van Lavigerie was er van meet af aan op gericht om door respect voor de Oosterse tradities het samengaan tussen Oost en West te bevorderen. Je hoeft niet Latijns te worden om katholiek te zijn.
Fr. GIUSEPPE GAFFURINI, ofm
Overste van de communauteit van de Basiliek van het Heilig Graf
Momenteel is de situatie wel wat lastig maar er komen hier wel pelgrims, vooral omdat men zich hier vlak bij de Sint-Anne-poort bevindt.
P. FRANS BOUWEN, m.afr.
Communauteit van de Witte Paters
Dit complex bij Sint-Anna werd rond 1140 door de kruisvaarders gebouwd. Toen de moslims uit Jeruzalem werden verdreven, richtte Saladin hier een faculteit voor islamitisch recht op, een “Madrasa”. En we weten niet hoe lang dat zo is gebleven.
Dit oord is tevens het eindpunt van de enige grote openbare demonstratie van christenen in Jeruzalem, met name de plechtige processie van Palmzondag.
P. FRANS BOUWEN, m.afr.
Communauteit van de Witte Paters
Dat is ook de reden waarom we deze plaats zo authentiek mogelijk hebben bewaard, ook al wilden sommige van onze collega's hier ooit een tuin aanleggen. Maar dat zou de jaarlijkse processie op Palmzondag onmogelijk gemaakt hebben.
In een tijd waarin de aanwezigheid van religieuze gemeenschappen – zowel van mannen als van vrouwen – steeds zeldzamer wordt, is het versterken van de banden met de lokale gemeenschap meer dan ooit essentieel geworden.
P. FRANS BOUWEN, m.afr.
Communauteit van de Witte Paters
Ik kwam hier om de Kerk te helpen en te ondersteunen, maar na al die jaren heb ik veel meer ontvangen dan ik zelf heb kunnen geven. Dat is een ongekende rijkdom.
Bron: Website Christian Media Center
Foto: © Christian Media Center
Video: © Christian Media Center
Vertaling : Luk & Karien De Staercke-Audoore
© Belgische Landscommanderij - Ridderorde van het Heilig Graf van Jeruzalem